Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kéž bych byla Židovka...

15. 07. 2017 18:09:44
Jsou všichni lidé schopni dosáhnout podobně vrcholných výkonů? Věříme tomu, že ano, pokud o to usilují. Není to národnost nebo rasa, která nás determinuje, je to prostředí. Někteří lidé v minulosti si to ale nemysleli. Proč?

Jako civilizace jsme přesvědčeni o fundamentální rovnosti všech lidí (Listina základních práv a svobod, Všeobecná deklarace lidských práv, ale i židovsko - křesťanské hodnoty vyjádřené: Miluj svého bližního jako sám sebe, popř. Kantův morální imperativ, který ve zjednodušeně říká: Chovej se tak, jak bys chtěl, aby se chovali druzí lidé. Kant říká: Jednej tak, aby se maxima tvé vůle mohla stát principem všeobecného zákonodárství.

Poprvé jsem se setkala (s naštěstí pozitivními) stereotypy vůči určitému etniku na střední škole, kdy mě uchvátily ženy filosofky (rozuměj první ženy, které se kdy začaly věnovat tomuto oboru, protože ženy mohly studovat vysokou školu až od druhé poloviny 19, století, častěji byly přijímány na univerzity až ve století dvacátém. Šla jsem za paní učitelkou s tím, že bych chtěla být filosofka a paní učitelka češtiny mi odpověděla, ať si hledám jiný obor, že ony jsou Židovky a já na ně nemám. Asi přání nebylo tak silné, protože jsem pouze suše polkla a šla se věnovat dál svému pubescentnímu hledání své profese.

Jednou z těchto filosofek byla žákyně Edmunda Husserla, Edith Stein, pozdější bosá karmelitka Terezie Benedikta od Kříže, která zemřela v Osvětimi ve vyhlazovacím táboře asi 9. srpna 1944, společně se svou sestrou Rosou, také karmelitkou.. Edith Stein obdržela od svého učitele, Edmunda Husserla doporučení, že kdyby si mohl vyvolit za svou asistentku ženu, zvolil by Edith Stein. Po protižidovských zákonech v roce 1933 ztratila své místo a dopisem upozornila tehdejšího papeže Pia XI. na budoucí osud Židů.

Další filosofkou židovského původu, která stojí za zmínku, byla přítelkyně německého filosofa Martina Heideggera, autorka slavné knihy Eichmann v Jeruzalémě, Hannah Arendtová. Pocházela ze sekularizované židovské rodiny, žili v Königsberku, rodišti Immanuela Kanta, autora slavného kategorického imperativu. Při studiu na vysoké škole potkala svého učitele Heideggera. Je zřejmé, že jejich vztah skončil po tehdejším příklonu Martina Heideggera k národnímu socialismu a NSDAP. Právě na Martinu Heideggerovi máme možnost reflektovat "otázku viny" (srov.stejnojmenná kniha K. Jaspoerse), někdo kdo se mýlil ve svém příklonu k NSDAP a jak tuto vinu svým životem napravoval.

Další, tentokrát méně známou myslitelkou, která mě zaujala, a kterou neznali ani někteří učitelé na univerzitě, kde jsem studovala - .byla Simone Weil, žena, která se zajímala o křesťanství, přesto nikdy nekonvertovala. Simone Weilová pocházela rodiny sekularizovaného francouzského lékaře, byla velmi nadaná a velmi usilovala o pozdvižení dělnické třídy, jako dělnice i sama pracovala. Při přijímacích zkouškách na slavnou školu École normale supérieure byla dokonce lepší než Simone de Beauvior, autorkou slavné knihy Druhé pohlaví.

Děkuji milé dámy, že jste a že jste byly. Bez vás bych nevěděla, že ženy mohou také o něco usilovat, že ženy mohou být nejen traktoristkou a dělnicí, jak nás učili, ale také dobrou vědkyní, myslitelkou, výzkumnicí, soudkyní nebo ministryní, a někdy v budoucnosti třeba i prezidentkou. Pochopitelně neopomíjím nejkrásnější úlohu ženy, a to být dobrou mámou.

Autor: Stanislava Ševčíková | sobota 15.7.2017 18:09 | karma článku: 16.84 | přečteno: 536x

Další články blogera

Stanislava Ševčíková

Vystrčte hlavu z para-reality

Realita pro naši konstrukci světa vlastně není tak důležitá. Mnohem důležitější je to, čemu se rozhodneme věřit.

4.6.2017 v 21:13 | Karma článku: 8.82 | Přečteno: 267 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Omyl revoluce jako šance?

Je vůbec ještě naděje pro tento náš starý svět? Ptejme se společně s Ignatiem Ellacuriou, zavražděným 16. listopadu 1989 v San Salvadoru za to, že se angažoval ve prospěch sociálního smíru.

6.4.2015 v 11:30 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 839 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Terapie příběhem

Příběhy a pohádky nás provázejí odnepaměti. Začala je využívat i psychoterapie a obecně pomáhající profese, neboť se prokázal jejich terapeutický potenciál: nenásilnou intuitivní cestou nabízejí nové možnosti a nová řešení.

4.4.2015 v 22:47 | Karma článku: 6.67 | Přečteno: 212 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Může neznámá firma podnikat ?

V našich pomýlených hlavách se pořád motá nějaká úvaha,co by kdyby. V současnosti jde o jakousi firmu,která má stavět v Kyrgystánu přehrady.Pořád se zapomíná na základní věc, že každá společnost je jen zástěrka pro práci jiných.

20.7.2017 v 15:23 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 472 | Diskuse

Vašek Peričevič

Petr Kramný vinen či nevinen? II.

Jiný pohled na trestní věc Petra Kramného, aneb stačí rozsudek k tomu, aby si někdo udělal názor podložený fakty, protože podle "ksichtu" nelze soudit....paní Müllerová http://marcelamullerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=612487

19.7.2017 v 21:00 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 1306 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Tak co, zrušíme ty neziskovky?

"Všechny neziskovky by se měly zrušit, přestat jim cpát peníze! Jsou to paraziti, kteří k nám tahají teroristy!"

19.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 4169 | Diskuse

Most mezi námi

Letní fotosoutěž 2

Další várka soutěžních fotografií. Pojďte hlasovat, která se vám libí :) A nebo nám pošlete svou fotografii - čas je ještě do neděle 23.7.2017 :)

18.7.2017 v 16:16 | Karma článku: 4.04 | Přečteno: 172 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Je to krok správným směrem ?

Ukrajina podle separatistů neexistuje. Separatisté vyhlásili stát Malorusko s metropolí Doněckem.Je to pokračování Minských dohod ?

18.7.2017 v 12:14 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 634 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 933

Hledačka geografických i vnitřních světů, romantička a zpochybňovatelka. Psychoterapeutka.Více info: www.psychoterapie-brno.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.