Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé dávají peníze na děti, ale zapomínají, že bezdomovci byli také kdysi také děti...

Řekla mi kdysi sociální pracovnice azylového domu pro osoby bez domova ve Vilniusu v Litvě. Blíží se zima a s ní i zvýšená potřeba lidí bez domova po spánku pod střechou, tak na to pamatujme, že i oni byli kdysi děti...

Lidé bez domova patří k ohroženým skupinám ve společnosti a naše srdce se mnohdy před nimi neotevírá, protože vidíme staré a zanedbané tváře s krabicovým vínem v ruce, a ne oběti společnosti, jak by řekla jedna teorie tzv. etiketizace neboli nálepkování.

Podle této teorie je sociální deviace výsledkem tlaku společnosti. Představte si malé dítě, které má hlad nebo chuť na něco a protože přemýšlení je u dětí až na druhém místě, něco ukradne. Napadlo ho to, protože to někde vidělo a také proto, že v sobě cítí, že je to vůči němu nespravedlivé. Protože může žít v prostředí, kde mu také lidé něco stále berou, chová se tedy tak, jak je běžné v jeho prostředí.

Společnost se ale do toho, jak to dítě cítilo, nedívá a odsoudí ho za to, že něco ukradlo a označí ho nálepkou "zloděj" a tímto neustálým označováním a nezohledňováním toho, jaké je okolí dítěte a dospělé osoby v něm, se to s ním "veze", jak se kdysi říkalo, až do dospělosti. Takže osoba nemá šanci se stát ničím jiným než zlodějem. A následně se stane osobou bez domova.

Takže, kdo je vinen výslednou deviací dítěte, budoucího dospělého? Podle teorie etiketizace, je to společnost.

Kdysi jsem četla zajímavou kazuistiku o chlapci v dětském domově, kterého tamní pracovníci označovali za patologického lháře. Co se dělo? Chlapec byl sám, ani otec, ani matka o něho nejevili zájem a on setrvale druhým vyprávěl, jak ho táta má rád, a jak spolu chodí na výlety a podnikají různá dobrodružství. 

Proč to potřeboval říkat? Jeho křehké sebepojetí a jeho křehká identita by neunesla, že se ho rodiče vzdali, že nebyli dostatečně zralí na to, vychovávat dítě. Však víme, že je to běžná reakce dětí v náhradní rodinné péči (adopce a pěstounská péče). Vytvořil si alternativní sebepojetí a alternativní identitu. Můžeme to nazvat také adaptací na náročné podmínky a vnímat to jako jeho silnou stránku, použít techniku "reautorizace" jeho života, pomoci mu najít opěrné body ve svém životě, a teprve pak ho učit, že z hlediska komunikace s ostatními je dobré držet se "reality." A patologický lhář neexistuje. Máme tu krásné zdravé dítě, které se nebojí opírat o svou fantazii, když svět dospělých mnoho opory nenabízí. A v budoucnu i bude vědět, že k důvěře druhých patří také to, aby mluvil "podle reality". To, že člověk potřebuje být milovaný rodiči, patří k základním podmínkám zdravého života a vývoje osobnosti.. 

Vraťme se ale k lidem bez domova: Ještě více v minulosti, měly dokonce tyto svébytné komunity, dnes bychom řekli "vagabundi" i své vlastní hodnoty a normy, které se velmi blížily hodnotám skupin. Vzpomínám na přednášku vídeňského sociologa práva ještě v 90.tých letech, který v rámci zkoumání subkultury vagabundů, dnes bychom řekli "lidí bez domova", za takovou skupinou zašel, řekl jim, že je výzkumník z univerzity a požádal je, zda by s nimi nemohl trávit nějaký čas a pak o tom napsat článek. Vždycky večer se zvedl a šel domů. Po určitém čase jeho terénní pozorování skončilo a on se vrátil ke své běžné práci na univerzitě.

Pak se stalo, že ho někdo okradl. Zašel za svými novými známými na ulici a řekl jim to. Druhý den přišel za ním do ústavu pán (vagabund) a s omluvou mu vracel peněženku i celý původní obsah v ní. Lidé ze subkultury vagabundů měli mezi sebou pravidlo, že "své" lidi neokrádají. Myslím, že dnes již toto neplatí, občas se člověk dozví, že si mezi sebou kradou věci.

Kam by se služby pro lidi bez domova mohly posunout? Asi tušíte, že velkým problém je alkohol. Služby pro osoby bez domova neposkytují např. ubytování alkoholově intoxikovaným lidem. Představte si mrazivou noc, kdy jen upadnutí na ulici a následné usnutí, může znamenat, že člověk tu noc umrzne. Byla jsem kdysi na praxi v ubytovně pro lidi bez domova a pracovníci mi říkali, že mají soucit i s opilými lidmi bez domova. Když přijde někdo opilý, ale oni ho nemohou kvůli pravidlům organizace přijmout, navrhnou mu, abych chodil po okolí a zbavil se intoxikace, aby ho za několik hodin mohli přijmout. A to je cesta, kterou se vydali např. v Holandsku - umožňují kontrolované pití lidí bez domova ve svých zařízeních. A tímto směrem by se mohly posunout i služby pro osoby bez domova u nás. Alespoň v zimě a alespoň pro staré osoby, které by už neměly být stabilně na ulici, ale v nějakém domově pro seniory pro lidi bez domova, jenže jsou závislí na alkoholu, takže do místa, kde by museli 100% abstinovat nepůjdou.

 

Dovoluji si zakončit ještě bezdomoveckým vtipem.  V oblasti pomoci lidí bez domova působí mezi jiným i organizace Armáda spásy a Naděje. Bezdomovci si je prý mezi sebou přejmenovali a slyšela jsem zprostředkovaně, že si mezi sebou říkají: " (v tom městě) ... je jen Armáda zkázy a Beznaděj." Prosím je to vtip a není to nijak myšleno, že by služby těchto organizací byly špatné, spíše naopak. Však se tam sami můžete jít podívat, určitě vás rádi přivítají.

 

A nezapomeňme, že lidé bez domova byli kdysi také děti....

 

Autor: Stanislava Ševčíková | středa 2.11.2022 8:05 | karma článku: 7,25 | přečteno: 371x
  • Další články autora

Stanislava Ševčíková

O šikaně: Proč? Protože může...

Stále jsem přemýšlela, jak může někdo druhého šikanovat. Přestože je to nezákonné atd atd. Napadla má odpověď: Protože ten člověk může... Může, má to dovoleno...

2.4.2024 v 0:43 | Karma: 13,69 | Přečteno: 332x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Pohádka, jak vymyslet nové náboženství - vidím na vlastní oči a slyším vlastníma ušima

Na jiné planetě, v jiné galaxii, žili byly velmi inteligentní bytosti a ty věděly, že lidé musí něčemu věřit, jinak jim svět nefunguje. Tak vymysleli nové náboženství - lidé musí vidět vlastníma očima a slyšet vlastníma ušima...

24.3.2024 v 9:44 | Karma: 4,68 | Přečteno: 245x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Nemálo lidí si myslí, že ve vězení odsouzení málo trpí, je tomu opravdu tak?

Je možné se setkat s názorem, že lidé ve vězení mají "až moc hezké podmínky", že by měli více trpět. Je tomu skutečně tak?

17.3.2024 v 10:51 | Karma: 8,43 | Přečteno: 387x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Já jsem se tak strašně nadřel.... Hommage mému bratrovi

Často jsem nechápala, když lidé v dělnických profesích často onemocněli a byli půl roku doma. Na základě zkušenosti svého bratra jsem tomu (možná) porozuměla...

30.1.2024 v 20:04 | Karma: 19,46 | Přečteno: 577x | Diskuse| Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

Já mám kde spát, člověk bez domova ale ne...

Jenže jak takovému člověku pomoci, když nemám práci a za nějaký čas můžu být podobným potřebným, který obchází zařízení sociálních služeb s jídlem zdarma - také:

24.1.2024 v 8:52 | Karma: 13,07 | Přečteno: 311x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 196
  • Celková karma 11,56
  • Průměrná čtenost 451x
Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, Ph.D., MBA. (muni.cz)