Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Ty jsi se na kurs první pomoci vetřela aneb proč lidé první pomoci na ulici přihlížejí?

5. 08. 2022 9:09:21
Proč lidé na ulici pouze přihlížejí, když vidí někoho zkolabovat? Psychologie to popsala jako efekt přihlížejícího. Na omluvu ale řekněme, že být sankcionovaný za přihlášení se na kurs první pomoci je také chucpe, že?

Jedna známá sociální pracovnice mi popisovala situaci, která se jí stala u zaměstnavatele, který s ní po uplynutí půlroční smlouvy neprodloužil smlouvu. Jako jeden z důvodů bylo uvedeno, že se "vetřela" na kurs první pomoci, na který se v rámci organizace a zkušební doby přihlásila, všichni to věděli, tým byl pro účely kurzu první pomoci rozdělen dokonce na dvě skupiny, aby všichni měli možnost vše v malé skupince procvičit a natrénovat, nikdo proti její účasti na kurzu nevznesl námitku, dokonce byla ranní porada a všichni viděli, že jde na kurs.

To jen na okraj a moc přeji takovým lidem, aby se na ulici zapojovali do záchranných aktivit, když vidí zraněného člověka a nestali se "přihlížejícími", jak píšu dále.

V mediích se tento týden objevila zpráva, že v Itálii nějaká osoba zabila přímo na ulici nigerijského prodavače a lidé pouze přihlíželi, popř. si to točili na kameru. Divíte se proč?

Efekt přihlížejícího je popsán v psychologii, o tom za chvíli.

Více lidí mi popsalo situaci, kdy zkolabovali na ulici a nikdo jim nepomohl, lidé si často myslí, že jde o opilého bezdomovce.

Připomeňme, že na ulici ležet může člověk z mnoha důvodů, nemusí se jednat pouze o opilost, ale také o infarkt nebo glykemický šok či záchvat epilepsie (milí zdravotníci, prosím o shovívavost, sama zdravotník nejsem).

Osobně jsem podobnou situaci zažila také, kdy jsem v ranních hodinách v Brně na hlavním nádraží poskytovala pomoc muži, který jaksi bezvládně seděl na lavičce.

Nejdřív jsem se podívala, jestli si muže někdo všimnul a zda není poblíž nějaký zdravotník, který by zasáhl sám, poté jsem se pokoušela navázat neverbální kontakt lidmi z okolí a nikdo, vůbec nikdo se ani nepohnul.

Pokoušela jsem se muže probudit a volala jsem hlídku Městské police, která operovala poblíž, protože oni jsou také plně kompetentní k poskytnutí první pomoci. V jiném případě bych volala pochopitelně záchranku. Muž pouze seděl, neležel, nemohl mu tedy např. zapadnout jazyk, a vyhodnotila jsem to, že je možné ho probudit. Zdržení by bylo několik minut, oproti tomu, že si ho nikdo nevšímal. Nikdo z několika set lidí, kteří stáli v tu chvíli na peronech hromadné dopravy, se ani nepohnul.

Podotýkám, že pomoc může spočívat i v okamžitém volání Policie nebo záchranky.

Efekt přihlížejícího neboli bystander effect je popisován v psychologii již od 60.tých let 20. století.

V roce 1964 se mladá žena jménem Kitty Genovese vracela brzy ráno domů a byla sexuálně napadena a zavražděna. Tento útok vidělo dokonce 38 osob a nikdo nic neudělal, aby jí pomohl. Trvalo 50 minut, než podlehla svým zraněním, policie následně přijela za 2 minuty.

Od té doby psychologové realizovali mnoho experimentů, např. kolik minut trvá, než někdo zavolá pomoc pro různé osoby, ženu, ošklivě oblečeného člověka, dítě, popř. zdánlivě žebrající dítě.. Nejrychleji lidé zavolali pomoc pro dítě, pro špinavé dítě musel být pokus ukončen, protože se holčička rozplakala, protože ani jí by už nikdo nepomohl.

Co působí, že lidé, kteří by sami od sebe zavolali pomoc (jak to bylo v případu experimentu s kouřem v místnosti), ale v přítomnosti druhých lidí nekonají, až dokonce neudělají nic?

Psychologové John Darley a Bibb Latané to popsali jako obavu z toho, že člověk se ohrozí sám. Bojí se, že když pomohou, sami budou označeni za hlupáky a zbytečně aktivní na špatném místě. Doufají, že pomůže i někdo jiný, popř. že se situace vyřeší sama.

Držme si palce, abychom byli kvalifikovaní alespoň zvednout telefon a volat v podobných případech záchranku či policii a abychom uměli poskytnout základy první pomoci.

Autor: Stanislava Ševčíková | pátek 5.8.2022 9:09 | karma článku: 9.50 | přečteno: 267x

Další články blogera

Stanislava Ševčíková

Když se právo dostane nad morálku, je to indikace nezdravého stavu

V těchto adventních dnech vzpomínám na svého bývalého šéfa, zastřeleného právníka, bývalého federálního předsedu Ústavního soudu, Ernesta Valka, který říkal, že právo nemá stát nad morálkou, ale má jí sloužit.

7.12.2022 v 22:58 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 364 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Vězňovo dilema a jestřábi a hrdličky v knize etologa Dawkinse Sobecký gen

Jednou ze strategií k přežití je podle Dawkinse provést výpad jako jestřáb, ale dále se chovat jako hrdlička - tedy stát na místě, naparovat se a také důležité je, nedat najevo, že se chci vzdát. Říká se tomu opotřebovávací válka.

4.12.2022 v 17:48 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 209 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Sadismus pozpátku aneb práce s lidoopem aneb ze života organizace Dark Side

Představte si, že Čísté srdíčko, které vás zabije jen za to, že ho oslovíte - že ho zajímají jen exkrementy otroka, byl za minulého režimu bachař ve vězení u politických vězňů. Denně 1000x přemáhá svou touhu vidět vás za mřížemi.

13.11.2022 v 20:51 | Karma článku: 3.28 | Přečteno: 132 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Jakých chyb se dopouštíme při vnímání druhých?

Začetla jsem se do diskusí v souvislosti s rozsudky soudu a překvapila mě veliká tvrdost při posuzování lidí. Učili jsme se kdysi, že dokud si člověk neobuje boty druhého, nemá soudit. A celkově s tím souzením je to potíž...

10.11.2022 v 20:37 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 253 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Je čas zakázat na západě Wikipedii

Je sice pravda, že kdekdo má výklad stejného textu wiki ve vlastní postoje velmi různorodé. Nicméně v dnešní době jasné válečné jednoty není přípustné, aby si na wiki kdekdo našel prameny k námitkám vůči jediné správné historii.

7.12.2022 v 6:14 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 807 | Diskuse

Zdenek Horner

Dnes se útočí na osoby tak, aby se nemohly hájit

V reakci na můj minulý blog se rozhořelo moje dopisové oddělení, které dosud stagnovalo. Kontaktoval mne jistý Pudlomír Jásal, jehož ohavně obavné názory musím zdejší společnosti zatepla vyzvonit.

6.12.2022 v 6:05 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 955 | Diskuse

Zdenek Horner

Jeden den blogového šikovatele

Občas se mi stane, že si mne nějaký nešťastník splete s duchovní osobou. Dušuji se, že fakt nejsem ordinován. Jenomže někdy zpověď musí ven a mluvčí neslyší a nevidí. Potřebuje se zbavit přeplněného svědomí.

4.12.2022 v 14:20 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 410 | Diskuse

Zdenek Horner

Prima Evropské hodnoty

Když se chce něco získat ve spravedlivém boji, musí se něco morálně obětovat. Zrazovat, měnit názory, lhát, prostě vše je dovoleno a jde to samozřejmě na vrub Russáků. Kdyby nebyla agrese na Ukrajině, Kurda by nevydali.

3.12.2022 v 15:13 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 711 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Dnes o zakazování informací na NETu. A nejen u nás.

V některých zemích jsou již dále než my. Trochu zakazují,ale hlavně nabízejí alternativní informace.Tak to funguje v Číně a prý to připravují i v Rusku. Asi to bude i jinde , ale nemám správné infomace.YOU TUBE se pomalu omezuje .

1.12.2022 v 10:11 | Karma článku: 22.67 | Přečteno: 614 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 8.85 Průměrná čtenost 415

Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, Ph.D. (muni.cz)

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...