Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

O nálepkování uprchlíků - proč používáme hanlivé "nelegální migrant"?

7. 10. 2022 9:06:23
Bolí mě u srdce pokaždé, když slyším slovo "nelegální migrant", protože to evokuje představu, že člověk nemá právo jít do světa a získat tam zkušenosti. A také, že jde většinou o uprchlíky z válečných oblastí.

V české literatuře 19. století je nemálo zmínek o tom, jak se mladí lidé, muži i ženy, vydaji na zkušenou do světa. Od tovaryšů se čekalo, že půjdou na zkušenou do světa, mnoho českých dívek šlo sloužit, především do Rakouska a do Vídně.

I náš český Honza vyrazil na zkušenou do světa. Dokonce mnohdy získal ve světě nejen třeba pytel dukátů, ale často svou chytrostí i princeznu a půl království.

Na Karlově mostě máme sochu Bruncvíka, syna českého knížete, který chtěl získat lepší erb a vypravil se do světa, kde zažil mnohá dobrodružství. Díky tomuto Bruncvíkovi a tomu, že v dálných zemích zabil strašlivého draka, máme v českém erbu LVA, na kterého jsme patřičně hrdí.

Ve starých řeckých bájích se chování k cizincům a poutníkům také oceňovalo. Bůh Zeus a jeho posel Hermés se často převlékali a zkoušeli lidi tím, že putovali a žádali o ubytování. Když v jednom příběhu nenalezli pohostinství, kromě u nejchudšího páru Fylemona a Baucis, tak na celé město seslali potopu.

Řecký rek Odysseus dokonce zkouší svého pastýře, jaké mu poskytne pohostinství, poté, co se se skrytou identitou vrátil po mnoha útrapách z Tróji.

I Bible a tzv. Stará smlouva píše o tom, že člověk byl cizincem v Egyptě a že se tedy má k cizincům chovat hezky. V Job 31:32 se píše: "Vždyť ani cizinec nemusel venku nocovat, své dveře jsem pocestnému otvíral dokořán"

Talmud zmiňuje povinnost chovat se hezky k cizinci celkem 36x (srov: Hrebenar, 2020).

Podobně i v českých pohádkách chodí po světě Pán Ježíš a svatý Petr a obvykle pohostinství nenaleznou u bohatých, ale u těch nejchudších.

V romských pohádkách je to běžné, že romský tatínek řekne, že mají dětí jako hvězd na nebi, tak se u nich vždycky najde kousek slámy, kde může poutník složit hlavu.

Proč, když sami pro sebe máme tuto hodnotu, že je dokonce žádoucí jít do světa, proč ji upíráme druhým?

Ještě před válkou v Syrii jsem přemýšlela o tom, jak se cítím privilegovaná, že díky svému pasu mohu odjet téměř do jakékoli země světa a žít tam a také se tam pokusit hledat práci. Zatímco v jiných oblastech světa, např. na Blízkém Východě, když mi průvodkyně cestovatelů v Iránu řekla, že nikdy nebyla v zahraničí, třeba v Turecku.

Já si uvědomuji, že náš desetimilionový stát neunese dalších deset milionů dalších lidí. Nemůžeme se ale spravedlivěji chovat alespoň v jazyce, ve způsobu, jak mluvit o lidech, kteří mají oprávněnou touhu, aby se jim vedlo lépe, popř. skutečně utíkají z válkou zasažených a postižených oblastí?

Tuším, že cesta nápravy pro ostatní státy světa bude přes nové programy podpory v jejich zemích, aby neměli potřebu tolik riskovat své životy a jít za štěstím.

Vzpomínám na 90. léta, když jsem se dostala poprvé na Západ, kdy mi několikrát řekli slovo "Zlatý Západ", "Goldene West" a zkoumali mé představy o Západě, jestli si myslím, že tam padají, jak se u nás v Čechách říká, pečení holubi do pusy a zdůrazňovali, jak byli chudí ještě po válce.

Takže navrhuji nepožívat nálepkující a hodnotící pojem "nelegální migrant", namísto toho je vhodnější slovo "uprchlík" nebo i jen "žadatel o azyl" a až následně "migrant", protože zda je jeho pokus vstoupit na území Česka legální nebo ne, to posoudí až následné správní azylové řízen. Proč dávat do hovoru "posuzování", když nevíme, zda je uprchlík nebo žadatel o azyl legální nebo ne?

Přeji nám všem více míru v duši a větší spravedlnost ve vnímání světa okolo sebe.

Použitá literatura:

Hrebenar, J. Již staří Židé zaručovali uprchlíkům rovné zacházení a ochranu před bezprávím. Respekt, 2.9. 2020.

Autor: Stanislava Ševčíková | pátek 7.10.2022 9:06 | karma článku: 11.99 | přečteno: 879x

Další články blogera

Stanislava Ševčíková

Když se právo dostane nad morálku, je to indikace nezdravého stavu

V těchto adventních dnech vzpomínám na svého bývalého šéfa, zastřeleného právníka, bývalého federálního předsedu Ústavního soudu, Ernesta Valka, který říkal, že právo nemá stát nad morálkou, ale má jí sloužit.

7.12.2022 v 22:58 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 316 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Vězňovo dilema a jestřábi a hrdličky v knize etologa Dawkinse Sobecký gen

Jednou ze strategií k přežití je podle Dawkinse provést výpad jako jestřáb, ale dále se chovat jako hrdlička - tedy stát na místě, naparovat se a také důležité je, nedat najevo, že se chci vzdát. Říká se tomu opotřebovávací válka.

4.12.2022 v 17:48 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 209 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Sadismus pozpátku aneb práce s lidoopem aneb ze života organizace Dark Side

Představte si, že Čísté srdíčko, které vás zabije jen za to, že ho oslovíte - že ho zajímají jen exkrementy otroka, byl za minulého režimu bachař ve vězení u politických vězňů. Denně 1000x přemáhá svou touhu vidět vás za mřížemi.

13.11.2022 v 20:51 | Karma článku: 3.27 | Přečteno: 131 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Jakých chyb se dopouštíme při vnímání druhých?

Začetla jsem se do diskusí v souvislosti s rozsudky soudu a překvapila mě veliká tvrdost při posuzování lidí. Učili jsme se kdysi, že dokud si člověk neobuje boty druhého, nemá soudit. A celkově s tím souzením je to potíž...

10.11.2022 v 20:37 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Spartakiáda v USA. Americká Poupata na scéně.

Každý rok se nacvičují hromadná vystoupení na universitách v USA. Základní choreografie je skoro stejná a hudba také. Hamburgery a hry. Holky jsou tam pěkné a chlapci připravení na všechno. Úsměvy učinkujících jsou výmluvné.

8.12.2022 v 9:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Zdenek Horner

Je čas zakázat na západě Wikipedii

Je sice pravda, že kdekdo má výklad stejného textu wiki ve vlastní postoje velmi různorodé. Nicméně v dnešní době jasné válečné jednoty není přípustné, aby si na wiki kdekdo našel prameny k námitkám vůči jediné správné historii.

7.12.2022 v 6:14 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 799 | Diskuse

Zdenek Horner

Dnes se útočí na osoby tak, aby se nemohly hájit

V reakci na můj minulý blog se rozhořelo moje dopisové oddělení, které dosud stagnovalo. Kontaktoval mne jistý Pudlomír Jásal, jehož ohavně obavné názory musím zdejší společnosti zatepla vyzvonit.

6.12.2022 v 6:05 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 955 | Diskuse

Zdenek Horner

Jeden den blogového šikovatele

Občas se mi stane, že si mne nějaký nešťastník splete s duchovní osobou. Dušuji se, že fakt nejsem ordinován. Jenomže někdy zpověď musí ven a mluvčí neslyší a nevidí. Potřebuje se zbavit přeplněného svědomí.

4.12.2022 v 14:20 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 410 | Diskuse

Zdenek Horner

Prima Evropské hodnoty

Když se chce něco získat ve spravedlivém boji, musí se něco morálně obětovat. Zrazovat, měnit názory, lhát, prostě vše je dovoleno a jde to samozřejmě na vrub Russáků. Kdyby nebyla agrese na Ukrajině, Kurda by nevydali.

3.12.2022 v 15:13 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 711 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 8.80 Průměrná čtenost 415

Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, Ph.D. (muni.cz)

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...