Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Lidé dávají peníze na děti, ale zapomínají, že bezdomovci byli také kdysi také děti...

2. 11. 2022 8:05:32
Řekla mi kdysi sociální pracovnice azylového domu pro osoby bez domova ve Vilniusu v Litvě. Blíží se zima a s ní i zvýšená potřeba lidí bez domova po spánku pod střechou, tak na to pamatujme, že i oni byli kdysi děti...

Lidé bez domova patří k ohroženým skupinám ve společnosti a naše srdce se mnohdy před nimi neotevírá, protože vidíme staré a zanedbané tváře s krabicovým vínem v ruce, a ne oběti společnosti, jak by řekla jedna teorie tzv. etiketizace neboli nálepkování.

Podle této teorie je sociální deviace výsledkem tlaku společnosti. Představte si malé dítě, které má hlad nebo chuť na něco a protože přemýšlení je u dětí až na druhém místě, něco ukradne. Napadlo ho to, protože to někde vidělo a také proto, že v sobě cítí, že je to vůči němu nespravedlivé. Protože může žít v prostředí, kde mu také lidé něco stále berou, chová se tedy tak, jak je běžné v jeho prostředí.

Společnost se ale do toho, jak to dítě cítilo, nedívá a odsoudí ho za to, že něco ukradlo a označí ho nálepkou "zloděj" a tímto neustálým označováním a nezohledňováním toho, jaké je okolí dítěte a dospělé osoby v něm, se to s ním "veze", jak se kdysi říkalo, až do dospělosti. Takže osoba nemá šanci se stát ničím jiným než zlodějem. A následně se stane osobou bez domova.

Takže, kdo je vinen výslednou deviací dítěte, budoucího dospělého? Podle teorie etiketizace, je to společnost.

Kdysi jsem četla zajímavou kazuistiku o chlapci v dětském domově, kterého tamní pracovníci označovali za patologického lháře. Co se dělo? Chlapec byl sám, ani otec, ani matka o něho nejevili zájem a on setrvale druhým vyprávěl, jak ho táta má rád, a jak spolu chodí na výlety a podnikají různá dobrodružství.

Proč to potřeboval říkat? Jeho křehké sebepojetí a jeho křehká identita by neunesla, že se ho rodiče vzdali, že nebyli dostatečně zralí na to, vychovávat dítě. Však víme, že je to běžná reakce dětí v náhradní rodinné péči (adopce a pěstounská péče). Vytvořil si alternativní sebepojetí a alternativní identitu. Můžeme to nazvat také adaptací na náročné podmínky a vnímat to jako jeho silnou stránku, použít techniku "reautorizace" jeho života, pomoci mu najít opěrné body ve svém životě, a teprve pak ho učit, že z hlediska komunikace s ostatními je dobré držet se "reality." A patologický lhář neexistuje. Máme tu krásné zdravé dítě, které se nebojí opírat o svou fantazii, když svět dospělých mnoho opory nenabízí. A v budoucnu i bude vědět, že k důvěře druhých patří také to, aby mluvil "podle reality". To, že člověk potřebuje být milovaný rodiči, patří k základním podmínkám zdravého života a vývoje osobnosti..

Vraťme se ale k lidem bez domova: Ještě více v minulosti, měly dokonce tyto svébytné komunity, dnes bychom řekli "vagabundi" i své vlastní hodnoty a normy, které se velmi blížily hodnotám skupin. Vzpomínám na přednášku vídeňského sociologa práva ještě v 90.tých letech, který v rámci zkoumání subkultury vagabundů, dnes bychom řekli "lidí bez domova", za takovou skupinou zašel, řekl jim, že je výzkumník z univerzity a požádal je, zda by s nimi nemohl trávit nějaký čas a pak o tom napsat článek. Vždycky večer se zvedl a šel domů. Po určitém čase jeho terénní pozorování skončilo a on se vrátil ke své běžné práci na univerzitě.

Pak se stalo, že ho někdo okradl. Zašel za svými novými známými na ulici a řekl jim to. Druhý den přišel za ním do ústavu pán (vagabund) a s omluvou mu vracel peněženku i celý původní obsah v ní. Lidé ze subkultury vagabundů měli mezi sebou pravidlo, že "své" lidi neokrádají. Myslím, že dnes již toto neplatí, občas se člověk dozví, že si mezi sebou kradou věci.

Kam by se služby pro lidi bez domova mohly posunout? Asi tušíte, že velkým problém je alkohol. Služby pro osoby bez domova neposkytují např. ubytování alkoholově intoxikovaným lidem. Představte si mrazivou noc, kdy jen upadnutí na ulici a následné usnutí, může znamenat, že člověk tu noc umrzne. Byla jsem kdysi na praxi v ubytovně pro lidi bez domova a pracovníci mi říkali, že mají soucit i s opilými lidmi bez domova. Když přijde někdo opilý, ale oni ho nemohou kvůli pravidlům organizace přijmout, navrhnou mu, abych chodil po okolí a zbavil se intoxikace, aby ho za několik hodin mohli přijmout. A to je cesta, kterou se vydali např. v Holandsku - umožňují kontrolované pití lidí bez domova ve svých zařízeních. A tímto směrem by se mohly posunout i služby pro osoby bez domova u nás. Alespoň v zimě a alespoň pro staré osoby, které by už neměly být stabilně na ulici, ale v nějakém domově pro seniory pro lidi bez domova, jenže jsou závislí na alkoholu, takže do místa, kde by museli 100% abstinovat nepůjdou.

Dovoluji si zakončit ještě bezdomoveckým vtipem. V oblasti pomoci lidí bez domova působí mezi jiným i organizace Armáda spásy a Naděje. Bezdomovci si je prý mezi sebou přejmenovali a slyšela jsem zprostředkovaně, že si mezi sebou říkají: " (v tom městě) ... je jen Armáda zkázy a Beznaděj." Prosím je to vtip a není to nijak myšleno, že by služby těchto organizací byly špatné, spíše naopak. Však se tam sami můžete jít podívat, určitě vás rádi přivítají.

A nezapomeňme, že lidé bez domova byli kdysi také děti....

Autor: Stanislava Ševčíková | středa 2.11.2022 8:05 | karma článku: 7.23 | přečteno: 353x

Další články blogera

Stanislava Ševčíková

Když se právo dostane nad morálku, je to indikace nezdravého stavu

V těchto adventních dnech vzpomínám na svého bývalého šéfa, zastřeleného právníka, bývalého federálního předsedu Ústavního soudu, Ernesta Valka, který říkal, že právo nemá stát nad morálkou, ale má jí sloužit.

7.12.2022 v 22:58 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 323 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Vězňovo dilema a jestřábi a hrdličky v knize etologa Dawkinse Sobecký gen

Jednou ze strategií k přežití je podle Dawkinse provést výpad jako jestřáb, ale dále se chovat jako hrdlička - tedy stát na místě, naparovat se a také důležité je, nedat najevo, že se chci vzdát. Říká se tomu opotřebovávací válka.

4.12.2022 v 17:48 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 209 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Sadismus pozpátku aneb práce s lidoopem aneb ze života organizace Dark Side

Představte si, že Čísté srdíčko, které vás zabije jen za to, že ho oslovíte - že ho zajímají jen exkrementy otroka, byl za minulého režimu bachař ve vězení u politických vězňů. Denně 1000x přemáhá svou touhu vidět vás za mřížemi.

13.11.2022 v 20:51 | Karma článku: 3.27 | Přečteno: 131 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Jakých chyb se dopouštíme při vnímání druhých?

Začetla jsem se do diskusí v souvislosti s rozsudky soudu a překvapila mě veliká tvrdost při posuzování lidí. Učili jsme se kdysi, že dokud si člověk neobuje boty druhého, nemá soudit. A celkově s tím souzením je to potíž...

10.11.2022 v 20:37 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Je čas zakázat na západě Wikipedii

Je sice pravda, že kdekdo má výklad stejného textu wiki ve vlastní postoje velmi různorodé. Nicméně v dnešní době jasné válečné jednoty není přípustné, aby si na wiki kdekdo našel prameny k námitkám vůči jediné správné historii.

7.12.2022 v 6:14 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 799 | Diskuse

Zdenek Horner

Dnes se útočí na osoby tak, aby se nemohly hájit

V reakci na můj minulý blog se rozhořelo moje dopisové oddělení, které dosud stagnovalo. Kontaktoval mne jistý Pudlomír Jásal, jehož ohavně obavné názory musím zdejší společnosti zatepla vyzvonit.

6.12.2022 v 6:05 | Karma článku: 22.42 | Přečteno: 955 | Diskuse

Zdenek Horner

Jeden den blogového šikovatele

Občas se mi stane, že si mne nějaký nešťastník splete s duchovní osobou. Dušuji se, že fakt nejsem ordinován. Jenomže někdy zpověď musí ven a mluvčí neslyší a nevidí. Potřebuje se zbavit přeplněného svědomí.

4.12.2022 v 14:20 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 410 | Diskuse

Zdenek Horner

Prima Evropské hodnoty

Když se chce něco získat ve spravedlivém boji, musí se něco morálně obětovat. Zrazovat, měnit názory, lhát, prostě vše je dovoleno a jde to samozřejmě na vrub Russáků. Kdyby nebyla agrese na Ukrajině, Kurda by nevydali.

3.12.2022 v 15:13 | Karma článku: 32.47 | Přečteno: 711 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Dnes o zakazování informací na NETu. A nejen u nás.

V některých zemích jsou již dále než my. Trochu zakazují,ale hlavně nabízejí alternativní informace.Tak to funguje v Číně a prý to připravují i v Rusku. Asi to bude i jinde , ale nemám správné infomace.YOU TUBE se pomalu omezuje .

1.12.2022 v 10:11 | Karma článku: 22.67 | Přečteno: 613 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 8.80 Průměrná čtenost 415

Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, Ph.D. (muni.cz)

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...