Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Realita některých podřízených - život jako neustálá hodina aerobiku

V oblasti "kultura organizace" vzniklo tzv. manažerské paradigma, tedy přesvědčení o tom, že vedoucí nemusí být odborník, stačí, když bude manažerem. Stačí to? K čemu to může vést?

Už roky sama sobě a svým známým slibuji, že napíšu tento článek, ale stále mě nanapadalo vhodné aranžmá a design textu. Původně článek měl být o tom, jak lidé v převážně dělnických profesích velmi často marodí a také bývají na úřadě práce. A o tom, jaké na sebe stavíme mnohdy nesmyslně náročné požadavky. Vinit jsem z toho nechtěla je, ale společnost, především manažery, kteří takové lidi často až nelidsky honí, takže člověk pak šťastně upadne do nemoci, aby si alespoň trochu odpočinul, pak do dlouhodobé nemoci, a následně ztratí práci. 

Jistě znáte ze svého okolí, že pro nemálo lidí je standardní, že pracují a studují dvě vysoké školy, a pak se diví, proč jednoho dne nevstanou z postele a stěží zvládnou i sebeobsluhu a nákup potravin. 

Také jsem si chtěla pozitivně přeznačkovat chování, které je v mé společenské vrstvě často označováno ne příliš lichotivě. Lidé s vysokoškolským vzděláním nemají mnoho porozumění pro dělníky, kterým nezbyde nic jiného v rámci zachování jejich zdraví, než aby se uchýlili (především nevědomě, ne jako simulantství!) do nemoci a tak si odpočinuli od obtížných pracovních podmínek, zatímco my vysokoškoláci si často vyjednáme slušné pracovní podmínky, třeba volnou pracovní dobu - což podotýkám, může být i bič na zaměstnance, protože je hodnocen podle odvedené práce, ne podle doby strávené v zaměstnání.

Mnozí zaměstnanci jsou totiž nuceni celou pracovní dobu kmitat a pracovat tak, jak je běžné pouze z posilovny nebo z hodiny aerobiku - a jak je zřejmé, taková náročná hodina se za den dá zvládnout pouze jedna.

Že tomu tak nemusí být, ukazuje moje zkušenost z Irska. Orientace na výkon je doménou firem v podnikatelském sektoru, řekl mi na úvod šéf irské neziskové organizace pro oběti mučení, kam jsem se přihlásila na stáž. U nás v naší neziskové organizaci se zaměřujeme na lidské vztahy, řekl.

I v oblasti sociálních služeb se péče o lidi, myšleno pracovníky organizace, dlouho nebyla prioritou. Vedoucí např. terénních sociálních služeb často říkali, že tato práce se dá dělat tak rok, dva, následně že pracovník vyhoří a odchází do nemoci, na úřad práce nebo do jiného zaměstnání - a s lidmi fakt už nechce pracovat.

Není to škoda? A kde se bere to přesvědčení nadřízených, že o zaměstnance není potřeba pečovat, vytvářet mu lidské a důstojné pracovní podmínky?

Často poznáte takového nadřízeného právě podle toho, že je vidět, že netuší, čím daný podřízený prochází, co musí zvládnout a jak náročná je jeho pracovní pozice. Je vidět, že vedoucí sám tuto cestu neprošel. Slyšela jsem, že v jistém řetězci na rychlé občerstvení, kteří mnozí budou hanět pro jejich kaloricky náročná jídla, musí každý vedoucí zaměstnanec projít všemi pracovními pozicemi, včetně uklízení toalet. A je to užitečné, vědět, co každá pozice obnáší. Umíme se sice vcítit do druhých lidí, ale projití podobnou zkušeností nám v empatii může pomoci ještě více.

Vyprávěla mi i jedna známá, že v práci ji dávala úkoly i její přímá nadřízená i vedoucí organizace a dávala jí je současně, což ji nijak nevyvedlo z míry, a jednoduše se zeptala, který z úkolů má splnit. Ale mnoho ostatních lidí by to mohlo uvést do stresu.

Takže pokud se vrátím k otázce z úvodu, zda vedoucí musí být odborníkem v dané oblasti nebo stačí, aby byl odborníkem v managementu, je zřejmé, že odpověď není jednoznačná. Určitě znáte mnoho vedoucích, kteří jsou skvělými managery na svém místě a současně nejsou odborníky v oboru, umí dobře vést lidi.

Mnohým dalším vedoucím zase pomáhá, že jsou odborníky v dané oblasti a sami na sobě si vyzkoušeli, jak vypadá a jaké nároky má daná profese a pracovní pozice.

A určitě je fajn chápat, že když lidé upadají do nemoci, že i z hlediska makroekonomického je výhodnější, zvolnit v pracovním procesu a udržet je na trhu práce, než je svými neúměrnými nároky uvrhnout do syndromu vyhoření, do nemoci a do nezaměstnanosti,

Závěrem bych uvedla příklad zakladatele pozitivní psychologie, 31. nejcitovanějšího psychologa 20. století, Martina Seligmana, který pracoval jako vedoucí kliniky. Když se kolem oběda procházel po klinice, potkal kolegyni lékařku a ptal se jí, jaký byl oběd. Odpověděla mu, že žádný, že neúnavně pečuje o své pacienty. Martin Seligman jí odpověděl, že ještě jednou mu dá podobnou odpověď, tak ji propustí. Lékař, který se nedokáže postarat o své potřeby, nemůže dobře léčit pacienty, řekl.

Jen podotýkám, že pozitivní psychologie neznamená, že se realita natírá narůžovo nebo na pozitivno, jde o vědomé soustředění se psychologů i na tzv. pozitivní aspekty lidského nitra (optimismus, nezdolnost, empatie, radost), v opozici vůči patologizaci a převažujícímu soustředění se na poruchy a odchylky.

To, že pracovitost nespočívá v sezení v práci ilustruje případ jednoho manželského páru, skladatele a textaře. Jeden z nich prý už v 6.00 ráno seděl ve studiu a skládal texty, zatímco druhý se aktivně zajímal o okolí a rád si pospal do oběda. Pak se zvedl a napsal geniální píseň. No, nedopřáli bychom mu ten čas, aby napsal více tak geniálních písní?

Autor: Stanislava Ševčíková | středa 2.11.2022 10:04 | karma článku: 13,11 | přečteno: 464x
  • Další články autora

Stanislava Ševčíková

O šikaně: Proč? Protože může...

Stále jsem přemýšlela, jak může někdo druhého šikanovat. Přestože je to nezákonné atd atd. Napadla má odpověď: Protože ten člověk může... Může, má to dovoleno...

2.4.2024 v 0:43 | Karma: 13,69 | Přečteno: 332x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Pohádka, jak vymyslet nové náboženství - vidím na vlastní oči a slyším vlastníma ušima

Na jiné planetě, v jiné galaxii, žili byly velmi inteligentní bytosti a ty věděly, že lidé musí něčemu věřit, jinak jim svět nefunguje. Tak vymysleli nové náboženství - lidé musí vidět vlastníma očima a slyšet vlastníma ušima...

24.3.2024 v 9:44 | Karma: 4,68 | Přečteno: 245x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Nemálo lidí si myslí, že ve vězení odsouzení málo trpí, je tomu opravdu tak?

Je možné se setkat s názorem, že lidé ve vězení mají "až moc hezké podmínky", že by měli více trpět. Je tomu skutečně tak?

17.3.2024 v 10:51 | Karma: 8,43 | Přečteno: 387x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Já jsem se tak strašně nadřel.... Hommage mému bratrovi

Často jsem nechápala, když lidé v dělnických profesích často onemocněli a byli půl roku doma. Na základě zkušenosti svého bratra jsem tomu (možná) porozuměla...

30.1.2024 v 20:04 | Karma: 19,46 | Přečteno: 577x | Diskuse| Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

Já mám kde spát, člověk bez domova ale ne...

Jenže jak takovému člověku pomoci, když nemám práci a za nějaký čas můžu být podobným potřebným, který obchází zařízení sociálních služeb s jídlem zdarma - také:

24.1.2024 v 8:52 | Karma: 13,07 | Přečteno: 311x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 196
  • Celková karma 11,56
  • Průměrná čtenost 451x
Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, Ph.D., MBA. (muni.cz)